Dagen efter besøget mailede kunden nedenstående kundeudtalelse og billeder som vi har fået lov at bringe her.
Baggrund for investering i ny badeløsning
I efteråret 2004 skulle der ske lidt i vores badeværelse, som egentlig var ok, men badekaret blev aldrig brugt og brusekabinens fliser var grimme. Nyt badeværelse kunne nemt løbe op i 150.000 og hvad fik vi for det – det samme igen. Vi tænkte alternativt og gik på nettet og søgte under badeværelser, brusekabiner og Wellness og så var vi pludselig på en hjemmeside – Wellmore – med spa, kabiner og andet wellness.
Beskrivelse af den valgte badeløsning
Vi besøgte udstillingen – på den gamle adresse – og det endte med, at vi købte en Nofer VS – 808 med: Toplys, blå lysterapi, damp og sauna med mulighed for at tilsætte æteriske olier (aromataerapi), radio, telefon (bruges ikke), håndbruser, stor bruser over hovedet (regnsky), 6 akupunktur massage dyser til ryg, stående, og 4 til lænd, når du sidder ned, og siddende kan du supplere med fodmassage ruller og dyser. Så kan du fylde vand i karet og starte spabadet, hvor du kan vælge mellem vandtryk og/eller vand og luft – vi fravalgte tv.






Brusekabine købt i 2005 giver os total velvære hver dag
Ud med badekar og væk med brusenichen. Kabinen fra Wellmore blev afleveret på bopælen og installeret til den nette sum af kr. 21.000 den 15. november 2005.
Brusekabinen har givet os total velvære hver dag ligesom det altid er en nydelse efter træning at supplere badet med lidt spa eller sauna med olier tilsat.
Eneste udgift: Udskiftning af dampgenerator og regnsky
Brusekabinen har kørt upåklageligt frem til i dag. Den daglige rengøring er aftørring efter badet, ca. hver 3 måned lidt grundigere rengøring og ca. hvert 3 år hovedrengøring (Der er ikke meget kalk i vandet i Brande, men mange års brug har dog sat spor af kalkaflejringer).
Eneste udgifter har været udskiftning af dampgeneratoren for nogle år siden og her i 2016 en ny ”regnsky” – den gamle var blevet grim.
Med venlig hilsen
Jens Gaarsmand Stegger, Brande